ARAGON ART

DÖVME BAKIMI

Dövme Bakımı; Önce ve Sonra İşlem öncesi bölge tüylüyse tüylerin alınıp temizlenmesi, derinin steril edilmesine özen gösterilmeli. İşlem sırasında da uygulayıcının bölgeyi ilaçlı sıvıyla sürekli temizlemesi gereklidir.
Dövme işlemi sırasında dövme sanatçısının eldivenle işlemi yapması, çıplak elle dokunulmaması önemlidir. Dövmeden sonra işlem yapılmış bölgenin 2 saatliğine streç filmle bandajlanıp boyanın oturması, sulanmanın kesilmesi ve ilk an için bölgenin temiz kalması sağlanır. 2 saat sonra streç film çıkarılıp bölge temizlenip yeniden önerilen antibakteriyel kremle kremlenmeli, ardından yıkanıldığında anti-bakteriyel sabunla uygulama yapılmalıdır.
Bu işlem dövmenin büyüklüğüne göre değişen sürelerde devam etmeli. En az günde iki-üç kez kremlenmeli, her yıkanmada, durulandıktan sonra anti-bakteriyel sabunla bölge ovalanıp temizlenmesi yapılmalıdır. Dövmenin üstü kapanmaz. Hava almalı. Buradaki mantık şudur; işlem dövme de olsa sonuçta deriye cerrahi bir müdahale uygulanmıştır. Yaradır. Tıp terimiyle lezyondur. Bu lezyonun, yaranın iyileşmesi bir süreç ister. Ama bu sürecin, boyanın derinin altında kalarak tamamlanması gerekmektedir. Yara kurursa lezyon kabuk bağlar. Bu kabuk kuru haliyle kalkarsa boyayla birlikte ayrılır deriden. Bu nedenle o bölgenin kuruyup boyayla birlikte atılmasını önlemek için, nemli kalması gereklidir. Bunu da antibiyotik, antiseptik, epitelizan muhtevalı bir kremle yapmak durumundayız. Bu işlem dövmenin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Krem, enfeksiyon riskini sıfıra indirir, yaranın kabuğunu minimum düzeyde tutar ve renklerin ideal tonunu korur. İkinci dikkate alınacak şey ise şudur: Şehir sularımız yeterince temiz olmadiği için özellikle ilk 3 gün duş alırken dövmeli bölgeyi korumalıyız. Aynı şey havuz suları için de geçerlidir. Fakat bölgeye sürekli sürülen kremden dolayı çevre tozları, kıyafetlerin sürtünmesi vs. gibi sebepler aşırı kirlenmeye neden olabilir. Bu durumda ise temiz olduğundan emin olduğumuz ılık suyla bölgeyi yıkayabiliriz. Son birkaç gün oluşacak olan kaşıntı çok normaldir. Bir parça buz bölgede rahatlamayı sağlar. Oluşan kabuk kesinlikle kopartılmamalıdır. Her şey yolunda gitse dahi yine de birinci haftadan sonra dövmeciye uğranmalıdır. Gerekli görülür ise rötuş yapılır. Artık dövmeli bölgeye özel bir uygulama yapmaya gerek yoktur. Tek dikkat edilmesi gereken aşırı güneşten korunmaktır.
Şimdiye kadar bilinenlerin aksine banyo yapmak ve denize girmek ne piercing ne de dövme için zararlı değildir. Tam tersi iyileştirici konumdadır. Çünkü iyot yaranın iyileşme hızını arttırır. Ancak güneşin dik olarak gelmesi ve havuz ilk günler için dövmeye zararlıdır. Dik gelen güneş dövmenin renginin solmasına yol açar, havuz ise dövmenin enfeksiyon kapması tehlikesi taşır..
AVA

================================================== --