ARAGON ART

SAĞLIK AÇISINDAN DÖVME

Türkiye’de dövme işlemi yıllardır eksik, yanlış ve dogma bilgilerle kulaktan kulağa dolaştı durdu. Bir tabu haline getirildi neredeyse. Bu söylemler dolaşırken kimi yer ve zamanda dövmenin sağlıkla ilgili sakıncalar doğurduğu da söylendi aslı yokken. Elbette insan bedeni üzerinde uygulanan her işlem gibi, yanlış uygulandığında dövme de sakınca yaratır.
Kuaför saç keserken kulak kesmiştir…kullandığı saç boyası veya açıcı saç yakmıştır, ama kuaförlük hakkında sağlık açısından zararlıdır gibi bir ifade kullanılmamaktadır. Sadece kuaförlük sanatını uygulayanlar hakkında söylentiler yayılır. Sakal traşında, makyajlarda, manikür pedikürlerde, ameliyat masalarında, doktorların ilaç yazmalarında buna benzer bir yığın aksilik, yanlış bilgiyle hareket etmeyi sıralayabiliriz. Farkı şurada… yukarıda saydığım meslekler Türkiye’de yaygınlaşmış durumdadır. Dövme ise böyle bir yaygınlığa sahip değildi. Bu yüzden her işte oldu ğu gibi dövmede de konusunda uzman olan profesyonellerle çalışmak her açıdan yararlı olacaktır.
Dövme Nedir Ne Değildir? Türk Dil Kurumu sözlügünde dövme “yok edilemeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle derinin alt yüzeyine işlenmesi” diye açıklanmıştır. Evet bu kısa ve öz bir açıklamadır. Ama yeterli midir? Elbette değil.
Yok edilemeyen boya maddesinin insan vücuduna uygunluğu koşulu olmalıdır. Belirli bir teknik diye adlandırılan durum ise tamamen sağlığa uygun olmalıdır. Dövme, vücuda uyumlu boya maddesiyle belli standartlara uygun olarak sadece bu iş için üretilen cerrahi metallerle insan vücudu (ten) üzerine işlenen motif ya da desendir. Sağlıklı dövme açıklaması budur aslında.
Dövme makinesi ve bütün parçaları paslanmaz cerrahi çelik olmak zorundadır. İğneler de aynı metalden ve tek kullanımlık olmalıdır (rötuş dışında). Potalar, eldivenler vb. materyaller tek kullanımlıktır. Boyalar vücuda uyumluluğu test edilip, Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) onaylı olmalıdır. El yapımı (wolk-man, teyp, traş makinesi motorlarıyla amatörce yapılmış) makinelerden ve bu makinelerle kullanıldığı görülen rapido, dolmakalem mürekkeplerinden kesinlikle uzak durulmalı. Dövme uygulayımı tamamiyle hijyenik olan studyolarda gerçekleştirilmeli. Dövme yaptıracak kişi ilgilendirdiği boyuttaki tüm soruları çekinmeden sormalıdır.
AVA

================================================== --